כמה מילים על תרבות, מראה ותחושה אישית

זוהי לא בשורה מפתיעה במיוחד, אבל בשנים האחרונות יש נושא אחד שעולה לדיון פעם אחר פעם. סדרות הטלוויזיה, סרטי הקולנוע ושלל המגזינים שאנחנו קוראים, כולם מלאים בתמונותיהן של נשים יפהפיות, דקיקות גזרה וגבוהות להפליא. לשימוש התדיר בדוגמניות עם הגזרה הצנומה יש לא מעט מתנגדים שטוענים שזוהי דרך טובה להסב בעיקר נזק, משום שנשים צעירות ולא מעט נערות רואות בנשים הללו כמודל לחיקוי, פוצחות בדיאטות רעב ושמות דגש בעיקר על המראה. השאלה היא עד כמה זה נכון, ומה בכל זאת אפשר לעשות.

 

לא הכל שחור

נכון, היופי הוא לא חזות הכל, ואין ספק שיש לנו תפקיד חשוב בהעברת המסר הזה לנערות ולנשים הצעירות, וגם למבוגרות יותר. מצד שני, אסתטיקה וטיפוח הם לא השד הנורא כפי שמקובל לחשוב. השמירה על מראה מטופח ומסודר לא מעידה על כניעה לתכתיבים של החברה או על תפקידה הנחות של האישה. ממש לא. נשים רבות מרגישות שהן במיטבן כשהן מטופחות, ללא קשר למשקל גופן או לכל פרט אחר. התחושה האישית כשאנחנו עומדות מול הראי ומרגישות מסודרות ומשקיעניות קצת יותר היא תחושה שטומנת בחובה גם מידה רבה של סיפוק. אנחנו באופן כללי מסודרות יותר, מאורגנות יותר ומטפחות לא רק את המראה שלנו, אלא גם את הזהות האישית, את הביטחון העצמי ואת האנשים שסביבנו. אם כדי להגיע לשם אנחנו מרגישות שטיפול פנים או מתיחה עם חוטים נספגים תעשה את העבודה, אין בזה שום דבר רע.

 

על משקל תקין

נושא חשוב נוסף הוא נושא המשקל, שזוכה לתשומת לב רבה. אין ספק ואין ויכוח – אנורקסיה היא מחלה קשה שצריך לטפל בה, אבל זה לא אומר שההיפך המוחלט הוא נכון. משקל עודף, ונניח את האסתטיקה בצד, עשוי להוביל לסימפטומים פיזיולוגיים שליליים. עייפות, כאבי שרירים וגב, וגם מחלות כמו סוכרת או בעיות בלב, כל אלה נובעים ממשקל עודף. תזונה נכונה, פעילות גופנית ואפילו טיפול לצורך הצרת היקפים שיעזור לנו לזרז את התהליך קצת יותר ולהגיע למטרה, כל אלה יכולים לסייע בהתמודדות עם הבעיות הרפואיות שעשויות לצוץ, בגדר טיפול מונע. אז נכון, צריך להסביר לצעירות שהמראה הוא לא חזות הכל, שלא צריך לראות את העצמות כדי להרגיש יפות, ושהבריאות היא החשובה ביותר. אבל זה לא אומר שצריך לשחרר את החבל לגמרי, להזניח את הטיפוח האישי לחלוטין ולהתחיל לזלול ג'אנק פוד כדי להביע מחאה.