איך האופנה מושפעת מהתרבות?

הקשר בין תרבות לאופנה הוא קשר מעניין, והוא גם נחקר לאורך השנים, אבל השאלה החשובה באמת היא מה משפיע על מה – האופנה על התרבות או להיפך? תשובה חד משמעית קשה לתת, אבל אין ספק שאפשר לראות קשר די הדוק בין השניים. אם נסקור את ההיסטוריה בקצרה נגלה שהאופנה מסמלת לא פעם את התרבות ואת המאפיינים שלה, ואם נישאר לרגע במחוזות המוכרים לנו יותר נגלה שהקשר הזה קיים מאוד גם היום. בפשטות, אם נבחן את סגנונות הלבוש של הגברים והנשים המגיעים לקוקטייל חגיגי או להצגת אופרה ונשווה לסגנון הלבוש הטיפוסי במועדוני הלילה או במופע רוק בפארק, ההבדלים יהיו לנו די ברורים.

 

האופנה היום

גם התקופה שבה אנחנו חיים משפיעה מאוד על האופנה שלנו. כך נעלמו השמלות המנופחות של המאות הקודמות, ואת מקומן תפסו קולקציות קלילות הרבה יותר. אם נביט בתמונות של הצעירים והצעירות בישראל בתחילת הדרך נגלה לא מעט דגמחים ובגדי עבודה, כיאה למדינה צעירה שבונה את עצמה וגם עוסקת לא מעט בחקלאות. היום, בעידן ההיי-טק ובתקופה שבה אנחנו חשופים הרבה יותר לאופנה המקובלת בתרבות המערב, גם אנחנו מתאימים את עצמנו למה שקורה מסביב. אנחנו כבר לא מגיעים לעבודה עם עניבה ומקטורן, תיקים לנשים הם הרבה יותר פרקטיים אבל גם עם צבעים חזקים ובולטים, ולמשרד אנחנו נוטים להגיע עם ג'ינס (אלא אם כן מדובר בעורך דין שצריך להתייצב בפני בית המשפט, אז יחזור אל החליפה המחויטת, כמובן).

 

בחירות פרקטיות

האופנה המודרנית מושפעת מאוד מפרקטיקה, בתרבות שבה אנחנו עובדים קשה וגם מתקשים למצוא זמן לעצמנו. התיקים שלנו גדולים יותר, כדי שיוכלו להכיל גם ציוד אלקטרוני (מחשבים ניידים, טלפונים או טאבלטים), כלי איפור כדי שנוכל להישאר תמיד רעננים ומרשימים, וגם כמה חטיפים כדי שלא נזלול ג'אנק פוד מתוך התקפי רעב אחרי יום שלם בלי הפסקת אוכל הגיונית. ארנקים לנשים הם לא רק מעוצבים להפליא אלא כוללים גם שלל כיסים כדי להתאים לכל כרטיסי המועדון והאשראי, וגם בבחירת נעליים חשובה לנו הפרקטיקה, כי מראה מטופח הוא קריטי, אבל נוחות מרבית היא נושא שאין לגביו פשרות כשאנחנו מתרוצצים ממקום למקום. אז התרבות בהחלט משפיעה על האופנה, וגם האופנה על התרבות, שהרי אם נודה באמת, מה שקורה בתרבויות אחרות משפיעה גם עלינו, בזירה הישראלית הקטנה שלנו, זו שפתוחה אל העולם באמצעות הרשתות החברתיות ועשרות ערוצי הטלוויזיה.